ilahi sözleri sitemize hoş geldiniz.

Beğen 0

Veda

Rahman’ın adıyla
Ey rahmetin ve şefkatin en büyük örneği seni özlüyoruz. Bâki âleme göçmene altı gece vardı. Hazreti Âişe’nin odasına arkadaşların girdi yanına. Gözlerin yaşardı. Hoş geldin dedin yaşlı gözlerle. Yorgun ve derinden peygamberi duaya mazhar oldu odandakiler. Önce Allaha hamd ve onun selamıyla başladın her zaman olduğu gibi. Ey sevgili, Allah sizi korusun, sizi himayesine alsın, size yardım etsin. Rahman size bol rızık ihsan etsin. Sizi kollayıp korusun. Amellerinizi kabul etsin.
Âmin dedi tüm melekler, âmin dedi duayı işitenler. Sonra hayat veren öğütler çıktı o gül kokan dudaklarından. Size Allaha boyun eğmeyi, takva üzere bulunmayı öğütler ve sizi Allaha emanet ederim. Benden sonra Allahın kullarına ve sahip olacağınız kimselere zulmetmeyiniz.
Sonra bir sessizlik kapladı odayı, duygu seli hâkimdi bu vedaya şahitlik edenlerde. Ecel yaklaştı dedi ve sükûnet bozuldu odada. Dönüş Allahadır, Sidretül Münteha’ya Refik-i Âlâ’ya dedi. Şimdi veda başlamıştı sevgili Sana âşıkların gözlerinin yaşı kesilmeyecekti. Önce en yakınlarından arkadaşlarınla, sonra da bizlerle ey şefkat Peygamberi. Sıralayıvermiştin nasıl yıkanacağını. Nasıl kefenlenmen gerektiğini. Sonra işaret ederek “beni şu sedire uzatın ve biraz yalnız bırakın” dedin. Cebrail ve tüm melekler cenaze namazımı kılacaklar. “Beni her hangi bir kadının ağlaması ve üstünü başını yırtan ağlayıcı kadınların bağrışmalarıyla rahatsız etmeyin” diye vasiyet ettin. Orda bulunanlara gözleri nemli bir şekilde bakarak “hepinize selam olsun” dedin. Yorgun bedeniniz ve sancılarınızda seni görmeden iman etmiş ümmetini unutmadın ey şefkat Peygamberi. Bu büyük bir vedaydı sevgili. Sıralamıştın seni görmeden iman eden ümmetine veda sözlerini. “Burada bulunmayın dost ve kardeşlerime selamlarımı söyleyin. Benden sonra benim dinime girenlere ve bugünden kıyamete kadar bana uyanlara şahit olun ki selam olsun” dedin.
“Bizden de sana selam olsun ey şefkat Peygamberi. Asırlar önce yolladığın selamını aldık. Selamın başımız üstüne ey Nebi. Şimdi âşıklar yâd ederken seni gül kokan salât ve selamlarını veda ettiğin Ravzaya yolluyorlar. Seni görmeden sana âşık ümmetin gözü yaşlı gecelerde sana olan sevgilerini haykırıyorlar. Bizler de tüm kâinatı şahit tutarak sana selam yolluyoruz ey sevgili. Selam olsun doğduğun güne de, Refik-i Âlâ yüce dostu seçtiğin güne de. Selam olsun ey merhametliler merhametlisi, ey ümmetinin Peygamberi.
Selam sana ya Rasulallah selam sana Habiballah selam sana ya Nebiyyallah
Selam sana ya Rasulallah selam sana Habiballah selam sana ya Nebiyyallah


  • Yusuf Gurbet
  • 19 Aralık 2014 tarihinde eklendi.
  • tarafından eklendi.
  • 820 kez görüntülendi

Yusuf Gurbet

Sitemizde sanatçıya ait toplam 16 eser bulunmaktadır. Sanatçının sayfasına gitmek için tıklayın.

Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.