Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2022

Somuncu Baba İlahi Grubu

Somuncu Baba İlahi Grubu

Somuncu Baba İlahi Grubu/Hulusi Efendi İlahileri
1914-1990 yılları arasında Darende’de yaşamış olan Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi(ks) yapmış olduğu hizmetlerle 20.yüzyıla damgasını vurmuş önemli şahsiyetlerdendir. Aynı zamanda mutasavvıf bir şâir olan Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi(ks)’nin en önemli eseri şiirlerini bir araya getirdiği Divan-ı Hulûsi-i Darendevi’dir. Küçük yaştan itibaren ilahi ilham ile kaleme aldığı şiirlerini 1986 yılında bu eserde toplayan Osman Hulusi Efendi(ks) eserin gelirlerini Darende’ye 200 yataklı bir Devlet Hastanesi yapılması yönünde vasiyet etmiştir. 1990 yılında vefâtından sonra Kendi kurmuş olduğu Vakfı tarafından hizmetleri devam ettirilirken; 2006 yılında Darende Hulusi Efendi Devlet Hastanesi hizmete başlamıştır. O’nun yazmış olduğu şiirler günümüzde akademisyenlerin araştırmalarına konu olmakta ve farklı sanatçılar tarafından da ilahi albümlerinde seslendirilmektedir. Somuncu Baba İlahi Grubu’nun Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî’den ilahiler seslendirdiği “Yol açılsa yâr iline” albümü 2007 yılında hazırlanmış ve büyük beğeni görmüştür. Albümde Divân-ı Hulûsi-i Dârendevî’den 14 adet şiir seslendirilmiştir.
Yol Açılsa Yar İline-2011 Albümü
Albümdeki Eserler=
-Alemi Sen Kendinin Kölesi Kulu Sanma(Nasihat)-Aşkın Oduyla Canımı-Hayalinden Üzüldü Can-Malınızı Mülkünüzü Nidevüz-Vedduha Hüsnüne Denildi Ey Şah-Yol Açılsa Yar İline-Şermendelik Eyledim Hüssüğün-Ben Müslümanım Elhamdülillah-Ey Gönül Senin Mihmanın Amed-Sana Matlup Sensin Ey Dil-Bir Şifa Bulsa Yar Elinden Can-Gelsen Ne Hoştur Ey Yari Ekrem-Sensiz Dünyayı Ukbayı-Mücrim Günahkarım Şeha
Albüm Dışı Eserler-Somuncu Baba İlahi Grubu
Gönül candan geçer yârdan geçilmez-Ben bir kuş olsam uçsam-Ey yâr bu gamdan kurtara mı cânı-Nere baksa gözümüz vech-i dilarada kalır-Bir gün gönülden dildâra hâlim-Men o dostun bâdesiyle gönlümü mest eyledim-Açıldı her tarafdan çeşm-i Hak-bîn-Ey Yâr-ı Sâdık Yâr-ı Yâr-N’ideydim Ya Rasûl’allah-O Yâr Mihmânımız Oldu-Şehr-i Ramazan Elveda-Ya Hannan Ya Mennan-Yârin cemâli seyridir kâr u vârımız-Divan-ı Hulusi’den Naat-ı Şerif-Ey gül-i handânım sana-Maksat o yardır yarin unutma-Ya Rab ne olur derd-i dili yâr’e ulaşdır-Şehr-i Ramazan Merhaba-Şehr-i Ramazan Elveda – Ya Hannan Ya Mennan-Gözledik göz göz olduk-Dem Bu Demdir-Ömrünün sermayesin verme yele-Dediler Nendir Ol Dilber-Ey Hublar Şâhı Sen Eylesen Fermân-Ey Veli Nimetim Ey Canım Baba-Ya Rab N’ola Halim Benim-Bağrımı yâr etti kebap-Dosta karşı çok kusurum
Üyelerimizden ricamız=Sayfada sözleri olan eserin videosu, videoyu yükleyen kullanıcı youtube hesabını kapattığında silinebiliyor.Videosu olmayan eserin altına yorum yazarak bizi haberdar ederseniz seviniriz.
Sanatçının albümlerinden tamamladığımız olduğunda sanatçıların sayfasında sanatçı ve albümleri ile alakalı bilgilendirme yapıyoruz.
Eserin altında etiket bölümündeki yazıları tıklayarak benzeri eserleri bir arada görüntüleyebilirsiniz.
Mesela;Sevdim Seni Mabuduma etiketini tıklarsanız sitede bu eseri söyleyen tüm sanatçılar önünüze gelir.Yine sanatçı adı tıklanarak sanatçının tüm eserleri;kategori adı tıklanarak o kategorideki tüm eserler görüntülenmiş olur.Albümün adını tıklayarak o albümdeki tüm eserler önünüze gelir.

Sanatçıya Ait Eserler